literatura faktu,  varia okołoliteracka,  Wydawnictwo Czarne

Nowy Jork — śladami Magdaleny Rittenhouse

Dziś ode mnie jedynie fotografie. Głos zaś oddaję Magdalenie Rittenhouse i jej genialnemu reportażowi, „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero”, który towarzyszył mi podczas wyprawy. Odwiedzicie 11 miejsc, o których najlepiej opowiedzą cytaty. 

DSC_0937Wall Street ­

„Dziś w porze lunchu wśród kamiennych nagrobków położonego na kościelnym dziedzińcu cmentarza odpoczywają na ławkach mężczyźni rozluźniający krawaty i kobiety, które zdejmują szpilki ze zbolałych nóg”

„Otoczone ze wszystkich stron szklano-kamiennymi gigantami wieże katedr i kościołów skurczyły się jak Alicja w Krainie Czarów po wypiciu magicznej mikstury. Dziś trudno się oprzeć wrażeniu, że (…) kościółek nie do końca tam przynależy.”

DSC_0023

DSC_0045

DSC_0026

Most Brokliński

„W jakimś sensie to most Brookliński miał teraz pełnić funkcję katedry; stać się zawieszoną pomiędzy niebem a wodą świątynią ze starego jak świat granitu i ze stali —metalu, do którego należała przyszłość.”

DSC_0528

DSC_0545

DSC_0519

Drapacze chmur

„[Chrysler Building] to najpiękniejszy esej w stylu art. déco”

„[Empire State] wzniesiony nie w porę, w nieodpowiednim miejscu, w oparach spekulacyjnego obłędu, wbrew logice i rozsądkowi. Był jak spóźniony gość, który przychodzi na przyjęcie, gdy wypito już alkohol”

DSC_0821

DSC_0381

DSC_0462

High Line Park

„(…) to zawieszony nad ulicami ogród. Zamiast klombów z begoniami i tulipanami, porastają go trawy i polne kwiaty. Został stworzony na pordzewiałym przeznaczonym do rozbiórki wiadukcie kolejowym (…).”

DSC_0625

DSC_0599

DSC_0594

DSC_0606

Strand

„Strand — nowe, używane, rzadkie. 18 mil książek.”

„W sobotnie popołudnie wokół ustawionych przed wejściem metalowych wózków i pudełek tłoczą się amatorzy książek za dolara (…)”

DSC_0649

DSC_0650

DSC_0659

New York Public Library

„>>Jeśli diabeł napisałby książkę, chcielibyśmy ją mieć<< — zwykł ponoć mawiać jeden z dyrektorów biblioteki (…)”

„Jedna rzecz pozostaje niezmienna: przekonanie, że zapisane przez kogoś myśli” — któryś spośród znajdujących się na monstrualnych regalach tomów lub znaleziony w cyfrowym katalogu plik — mogą odmienić czyjeś życie.”

DSC_0482

DSC_0475

Grand Central

„[Vanderbilta] nazywano królem amerykańskich kolei.”

„Niewielki przedsionek, wtulony między przejście na perony a oszkloną fasadę Oyster Bar, został zaprojektowany przez (…) Rafaela Guastavina. (…) Efektem ubocznym jest niezwykle zjawisko akustyczne (…). Słowa szeptane w jednym rogu galerii przepływają po podtrzymujących sufit łukach i ktoś stojący w przeciwległym rogu słyszy je bardzo wyraźnie”

DSC_0386

DSC_0401

DSC_0400

DSC_0415

Knickerbocker

„Kiedy >>Historia<< Knickerbockera ukazuje się w księgarniach (…) podbija serca nowojorczyków. (…) Wszyscy są podekscytowani, bo główny bohater, historyk (…) traktuje Manhattan jak centrum wszechświata”.

DSC_0496

The Moth

„Dziś Moth (czyli ćma) ma stronę internetową, podcast i programy radiowe. Mówią o sobie >>story-telling-collective<< — coś między spółdzielnią a klubem miłośników opowieści.”

„W ciągu tych pięciu minut może zdarzyć się wszystko”

DSC_0213

DSC_0219

DSC_0220

DSC_0221

DSC_0231

DSC_0241

Ground Zero

„Wykonane z czarnego granitu wodospady — mówiąc o nich, Arad używa słowa voids oznaczającego próżnię lub wyrwę — znajdują się dokładnie w tych samych miejscach, w których stały zburzone wieże WTC”

„Złowrogie podium [WTC One] ma jednak zostać pokryte jasnym marmurem i specjalnym rodzajem szkła, które w ciągu dnia odbijać będzie promienie słońca (…)”

DSC_0794

DSC_0782

Times Square

„Współczesny skwer przeobraził się w medium”

„Gejzer światła. Flesze aparatów, kamer, telefonów. Wśród lśniących ekranów rodzą się gwiazdy.”

DSC_0253

DSC_0256

 

KONIEC

DSC_1019

Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013

9 komentarzy