varia okołoliteracka

Z kamerą w bibliotece #6 – Bookinistka Paulina

Dziś gościmy w pudłach i na stosikach Pauliny, która prowadzi kanał Bookinistka na YouTube, gdzie w postaci, jakby to powiedział prof. Bralczyk, “wgadów” – recenzuje książki.

Polecam Wam serdecznie lekturę jej wyznań – dość powiedzieć, że sama kupiłam już jedną z książek, którą oceniła jako najpiękniej wydaną. Ma też podobne do moich czytelnicze wspomnienia z dzieciństwa, a już obiadek u Borejków… <3 Nawet zgadzam się z krytyką okładkowych kotów i podpisuję pod tym moimi i puszkinowymi łapami 😀

1. Moja biblioteka wygląda tak… 

Niestety mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, więc moje książki nie mają komfortowych warunków.  Mieszkają w szufladach, jednej dużej skrzyni i jedenastu (różnej wielkości) pudełkach oraz stosach i stosikach. Prowadzą raczej wędrowny tryb życia, bo są chowane, wyjmowane, układane itp.  Czasami wędrują też w świat.

pudla+3+z+11

 szafka+przy+lozku

2. Pięć książek, którym postawiłabym ołtarzyk, to…

1. G. Orwell, Rok 1984 – Dla mnie, jedna z najważniejszych książek wśród klasyków literatury. Pierwsza poważna lektura, którą przeczytałam w oryginale, kiedy moja znajomość angielskiego już na to pozwalała. Więcej nie napiszę, bo Wielki Brat patrzy 😉

2. Małe kobietki L. Louisa May Alcott – za “młodość, naiwność i rodzinne ciepło.

3. Lesio J.Chmielewskiej – sięgam regularnie, też w formie audiobooka. Najlepsza książka na chandrę.

4. Kochane maleństwa R. Lemoine – coś o dzieciach, nie dla dzieci. Wydana tylko raz (niestety), w 1958. Przetłumaczona przez Magdalenę Samozwaniec.

5.  Szósta klepka M. Musierowicz – taki malutki sentyment z lat młodości.

 

3. Najpiękniej wydana książka/i to według mnie…

Seria “Ocalić od zapomnienia”, wydawnictwo Muza. 

wyd.+Muza

“Małe kobietki”, wydawnictwo Penguin Classic, ale wydana w serii “Penguin Threads”.  Jeśli jej dotkniecie, będziecie mieć wrażenie, że jest wyszywana!

little+women

4. Najgorzej wydana współczesna książka… 

Koty to bardzo ładne stworzenia.  Niestety, ich wizerunek na okładce, nie sprawi, że będzie ona automatycznie miła dla oka.

na+kocia+lape

5. Książki, które powodują u mnie nieprzyjemne dreszcze…

Poradniki pisane przez amerykańskich “specjalistów”.  Obowiązkowym elementem na okładce jest: uśmięchnięty jegomość w garniturze.

6. Najlepsze pierwsze zdanie książki…

Lesio Kubajek postanowił, że zamorduje personalną 😀

7. Ulubione miejsce do czytania to…

Łóżko rano i późnym wieczorem.  Marzy mi się jednak szezląg z wygodnym oparciem 🙂

8. Ulubiona biblioteka…

Może to dziwne, ale takowej nie posiadam.  Mam za to ulubione księgarnie.

9. Gdybym mogła, chciałabym żyć w książce…

Nie mogłabym żyć w jednej książce.  Chciałabym jednak, od czasu do czasu, wpaść do rodziny Borejków na obiadek 🙂 Takie tam, marzenie z dzieciństwa.

10. (pytanie dodane) Książka czy ebook?

Lubię obie formy czytania.

 

11 komentarzy