Nowy Jork — śladami Magdaleny Rittenhouse

Dziś ode mnie jedynie fotografie. Głos zaś oddaję Magdalenie Rittenhouse i jej genialnemu reportażowi, „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero”, który towarzyszył mi podczas wyprawy. Odwiedzicie 11 miejsc, o których najlepiej opowiedzą cytaty. 

DSC_0937Wall Street ­

„Dziś w porze lunchu wśród kamiennych nagrobków położonego na kościelnym dziedzińcu cmentarza odpoczywają na ławkach mężczyźni rozluźniający krawaty i kobiety, które zdejmują szpilki ze zbolałych nóg”

„Otoczone ze wszystkich stron szklano-kamiennymi gigantami wieże katedr i kościołów skurczyły się jak Alicja w Krainie Czarów po wypiciu magicznej mikstury. Dziś trudno się oprzeć wrażeniu, że (…) kościółek nie do końca tam przynależy.”

DSC_0023

DSC_0045

DSC_0026

Most Brokliński

„W jakimś sensie to most Brookliński miał teraz pełnić funkcję katedry; stać się zawieszoną pomiędzy niebem a wodą świątynią ze starego jak świat granitu i ze stali —metalu, do którego należała przyszłość.”

DSC_0528

DSC_0545

DSC_0519

Drapacze chmur

„[Chrysler Building] to najpiękniejszy esej w stylu art. déco”

„[Empire State] wzniesiony nie w porę, w nieodpowiednim miejscu, w oparach spekulacyjnego obłędu, wbrew logice i rozsądkowi. Był jak spóźniony gość, który przychodzi na przyjęcie, gdy wypito już alkohol”

DSC_0821

DSC_0381

DSC_0462

High Line Park

„(…) to zawieszony nad ulicami ogród. Zamiast klombów z begoniami i tulipanami, porastają go trawy i polne kwiaty. Został stworzony na pordzewiałym przeznaczonym do rozbiórki wiadukcie kolejowym (…).”

DSC_0625

DSC_0599

DSC_0594

DSC_0606

Strand

„Strand — nowe, używane, rzadkie. 18 mil książek.”

„W sobotnie popołudnie wokół ustawionych przed wejściem metalowych wózków i pudełek tłoczą się amatorzy książek za dolara (…)”

DSC_0649

DSC_0650

DSC_0659

New York Public Library

„>>Jeśli diabeł napisałby książkę, chcielibyśmy ją mieć<< — zwykł ponoć mawiać jeden z dyrektorów biblioteki (…)”

„Jedna rzecz pozostaje niezmienna: przekonanie, że zapisane przez kogoś myśli” — któryś spośród znajdujących się na monstrualnych regalach tomów lub znaleziony w cyfrowym katalogu plik — mogą odmienić czyjeś życie.”

DSC_0482

DSC_0475

Grand Central

„[Vanderbilta] nazywano królem amerykańskich kolei.”

„Niewielki przedsionek, wtulony między przejście na perony a oszkloną fasadę Oyster Bar, został zaprojektowany przez (…) Rafaela Guastavina. (…) Efektem ubocznym jest niezwykle zjawisko akustyczne (…). Słowa szeptane w jednym rogu galerii przepływają po podtrzymujących sufit łukach i ktoś stojący w przeciwległym rogu słyszy je bardzo wyraźnie”

DSC_0386

DSC_0401

DSC_0400

DSC_0415

Knickerbocker

„Kiedy >>Historia<< Knickerbockera ukazuje się w księgarniach (…) podbija serca nowojorczyków. (…) Wszyscy są podekscytowani, bo główny bohater, historyk (…) traktuje Manhattan jak centrum wszechświata”.

DSC_0496

The Moth

„Dziś Moth (czyli ćma) ma stronę internetową, podcast i programy radiowe. Mówią o sobie >>story-telling-collective<< — coś między spółdzielnią a klubem miłośników opowieści.”

„W ciągu tych pięciu minut może zdarzyć się wszystko”

DSC_0213

DSC_0219

DSC_0220

DSC_0221

DSC_0231

DSC_0241

Ground Zero

„Wykonane z czarnego granitu wodospady — mówiąc o nich, Arad używa słowa voids oznaczającego próżnię lub wyrwę — znajdują się dokładnie w tych samych miejscach, w których stały zburzone wieże WTC”

„Złowrogie podium [WTC One] ma jednak zostać pokryte jasnym marmurem i specjalnym rodzajem szkła, które w ciągu dnia odbijać będzie promienie słońca (…)”

DSC_0794

DSC_0782

Times Square

„Współczesny skwer przeobraził się w medium”

„Gejzer światła. Flesze aparatów, kamer, telefonów. Wśród lśniących ekranów rodzą się gwiazdy.”

DSC_0253

DSC_0256

 

KONIEC

DSC_1019

Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013

9 thoughts on “Nowy Jork — śladami Magdaleny Rittenhouse

 • Nie zazdroszczę, nie zazdroszczę, nie zazdroszczę. Zazdrość to brzydka cecha. Nie zazdroszczę, nie zazdroszczę, nie zazdroszczę…
  No, może odrobinkę.

  Jak się odwiedza Strand, to na ile się tam “utyka”? 😛

 • Nowy Jork to takie moje marzenie. Niby osiągalne, ale zawsze wybieram jednak na miejsce moich kolejnych wojaży inne miasta, inne krainy. Zdecydowanie za dużo jest na tym świecie do zobaczenia!

  Piękne zdjęcia!

  • Całe mnóstwo! Ale całe życie przed nami na podróżowanie☺️ Ale wierz mi, NYC to jest to!

  • Super☺️ Będę zatem zaglądać do Książki do plecaka — tym chętniej, że jesteś w wieku moich uczniów, którzy w czerwcy mnie opuścili☺️?

Comments are closed.