Hitler po raz enty, czyli "Trzecia Rzesza. Kulisy walki opozycję,wpływy i władzę"

Żadna z informacji [na temat Hitlera, która mogła zostać rozpowszechniona] nie wydaje się realnie kompromitująca dla normalnego człowieka, ale czy Hitler był normalnym człowiekiem?

 

Mogłoby się wydawać, że na temat, II wojny światowej, III Rzeszy i Hitlera napisano już wszystko, że nic więcej nie da się odkryć ani zrozumieć. A jednak historycy i autorzy książek popularnonaukowych wciąż próbują powiedzieć więcej, inaczej. Mam więc niemały problem z oceną książki Francoisa Kersaudy’ego III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy i władzę, nie należy bowiem do żadnej z powyższych kategorii. Nie jest ani naukowym dziełem z zakresu historii, ani krzykliwą wersją nauki popularnej. jest za to świetnie napisana, udokumentowana i porusza ciekawe zagadnienia.

W ośmiu rozdziałach, autor przedstawia zagadnienia dotyczące samego Hitlera (tych jest najwięcej), jego rodziny, najbliższych współpracowników oraz ogólnego systemu władzy III Rzeszy, wokół których narosło najwięcej legend i niedopowiedzeń. Przeczytamy więc między innymi o tym, ile prawdy jest w plotkach o domniemanym żydowskim tudzież niewyjaśnionym rodowodzie Hitlera, o rozwoju jego demagogicznych talentów, “o puszce skorpionów”, jakim była Kancelaria III Rzeszy, o dojściu tyrana do władzy, a więc “nocy długich noży”, rzekomym jego homoseksualizmie, dziwnych poczynaniach najbliższych współpracowników – karkołomnym locie Hessa i zdradzie Canarisa, szefa wywiadu oraz ilości leków, jakie w ciągu życia przyjmował Adolf.

Rozdziały są ułożone w dokładnie takiej kolejności, w jakiej je powyżej wymieniłam. Prawda, że chaotycznie? Właśnie chaos i brak związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy rozdziałami są według mnie największymi wadami tej książki. Trochę za dużo też w niej Hitlera, a za mało tytułowych – Rzeszy i kulisów walki o władzę. Z resztą oryginalny tytuł tych dodatków nie zawiera, choć również nie jest najpiękniejszy i nieco pretensjonalny (Sekrety III Rzeszy)…

Siła tej książki za to leży przede wszystkim w doborze tematyki rozdziałów i sposobach analizy faktów. III Rzesza… jest też świetnie napisana i wydana. Autor nie obija w bawełnę, nazywa rzeczy po imieniu i posługuje się rozbrajającym poczuciem humoru. Hitlera nazywa wirtuozem słowa i najlepszym aktorem Europy, innym razem zaś żywą apteką. Zauroczyło mnie także określenie Rudolfa Hessa (lotnika-zapaleńca, który wbrew woli Hitlera, wybrał się na wycieczkę do Wielkiej Brytanii… samolotem; tam chciał prowadzić rozmowy pokojowe) gołąbkiem pokoju. Z wyczuciem źródeł Kersaudy dementuje narosłe przez lata legendy i z dużą dozą prawdopodobieństwa (choć ostrożnie) podaje nowe (?) wytłumaczenia dobrze znanych faktów.Poznawczo więc, III Rzesza… jest pozycją znakomitą i godną polecenia miłośnikom historii XX wieku, ale i żądnym krwi tropicielom zagadek historycznych.

Na koniec wątek kobiecy w życiu Hitlera :

 

 

Francois Kersaudy

Wydawnictwo MUZA SA

Liczba stron: 286

Ocena: 4/6

 

 

 

3 thoughts on “Hitler po raz enty, czyli "Trzecia Rzesza. Kulisy walki opozycję,wpływy i władzę"

Comments are closed.